Menu

Książki Zbójeckie

O książkach, literaturze i czytaniu

Płytka woda, czyli o "Wdowie" Fiony Barton | Recenzja

avo_lusion

aa4d15ac_jpglg

Wymęczyłam się strasznie. Być może takie zdanie na początku recenzji rzutuje na wszystko, co napiszę dalej, ale nic nie poradzę. Powieść Fiony Barton „Wdowa” nie dała mi, jako czytelnikowi, w zasadzie nic. Nic z niej nie zapamiętam, nic mnie w niej nie wzruszyło, nic nie sprawiło, abym przejęła się losem wdowy, jej męża czy nawet małej, zaginionej dziewczynki.  

Barton nie ma złego pióra. Warsztatowo jej książka jest poprawna, może nawet niezła. Jednak bohaterowie, choć pozornie dramatyczni i nietuzinkowi, w rzeczywistości zaskakują płaskością, jednostajnością, jednowymiarowością.

Narracja toczy się wielotorowo, a cała, zdecydowanie przydługa i przegadana fabuła, oscyluje wokół Glena – mężczyzny, który lubuje się w dziecięcej pornografii i zostaje oskarżony o uprowadzenie małej Belli. Dowodów nie ma żadnych, więc bezustannie trafiamy wraz z policją w ślepe zaułki. Jego żona, tytułowa wdowa, opowiada nam tę smętną, chaotyczną i równocześnie nudnawą historię z ogromną precyzją.

maxresdefault1

Sęk w tym, że ani ona, ani Glen nie poruszają – ani myślami, ani nawet czynami. Choć ich problemy, trudna sytuacja, narastająca psychoza są tak jaskrawe, to nie zmienia poczucia, że mimo wszystko zbyt duży ciężar w powieści został przeniesiony na finał, który okazał się cholernie płytki i rozczarowujący. Trudno, bywa i tak.

O bohaterach „Wdowy” można powiedzieć wszystko i nic, ale nie mogłam oprzeć się poczuciu, że autorka zostawiła zbyt wielkie pole do interpretacji. Bezustannie miałam wrażenie, że to role napisane dla wielkiej, amerykańskiej produkcji, w której widnieje dopisek (wczujcie się w rolę, sprawcie, aby te postacie naprawdę ożyły i dały kopa). I zapewne na ekranie, za sprawą dobrych aktorów, ta opowieść mogłaby chwycić za serce. Na papierze pozostaje jednak mdła.

 

 

O trudnej literaturze, która mnie zawstydza >

< Książki Zbójeckie na własnej domenie

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© Książki Zbójeckie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci