Menu

Książki Zbójeckie

O książkach, literaturze i czytaniu

Tarryn Fisher, Ciemna strona | Recenzja

avo_lusion

Po kilku rozczarowaniach Tarryn Fisher (która jest równocześnie autorką najlepszej, przeczytanej przeze mnie książki w 2017 roku), „Ciemna strona” okazuje się być udanym, choć bardzo klasycznym thrillerem psychologicznym.

Poczytna pisarka zostaje uwięziona w domku, pośrodku śnieżnej puszczy. Nie jest sama, razem z nią w domku znalazł się jej osobisty lekarz, z którym nie miała wcześniej kontaktu już od dłuższego czasu. Kto porwał dwójkę ludzi i po co zamknął ich w takim miejscu, zapewniając jedzenie na kilka miesięcy?

ciemnastrona

Główna bohaterka, jak to w thrillerach bywa, jest poobijaną przez życie outsiderką, z całą serią lęków i natręctw. Nie jest  łatwo ją polubić, jeszcze ciężej pokochać. Komuś się to jednak udało, choć życie rozpisało wszystko w swoim gorzkim scenariuszu inaczej, niż byśmy tego chcieli. To postać do szybkiego zapomnienia, choć pozornie – jest w niej sporo dramatyzmu i głębi. Myślę, że jestem zdecydowanie zbyt surowa, ale autorka sama postawiła poprzeczkę bardzo wysoko!

Fisher nie wychodzi poza ramy gatunku. Historia wciąga i ma swoje drugie dno, ciekawią nas motywy oprawcy, coraz lepiej poznajemy skomplikowane meandry umysłu bohaterki. Mimo to, brakuje tu symboli. Właśnie to udało się w „Margo”. Wprowadzenie świata, w którym wszystko jest literacką iluzją, w którym ciężko odróżnić, co jest prawdą, a co wymysłem chorego umysłu. W „Ciemnej stronie” wszystko jest jednowymiarowe, choć oczywiście historia zaskakuje, ma swoje przesłanie, sens. Brakuje tu jednak tej cudownej teatralności, którą Fisher potrafi wyczarować.

18246727

Na razie nic nie może się mierzyć z „Margo”. Autorka ma dobre pióro, niebanalne pomysły, ale skoro raz popełniła arcydzieło – czekam na kolejne.

Książki Zbójeckie 2017 | Najlepsza SIÓDEMKA >

< Alice Feeney, Czasami kłamię | Recenzja

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© Książki Zbójeckie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci