Menu

Książki Zbójeckie

O książkach, literaturze i czytaniu

Gilian Flynn, Ostre przedmioty | Recenzja

avo_lusion

maxresdefault

Istnieją takie książki, po których mało się spodziewam, a które pamiętam przez całe życie. Nie te zaliczane do klasyki lub literatury wysokich lotów (pisanej trudnym językiem, jak to zwykle bywa), ale takie, które mają głębię, wołającą bezpośrednio do mnie. Właśnie tak było z powieścią Gilian Flynn „Mroczny zakątek”. Dzisiaj sięgnęłam po jej kolejną książkę, zatytułowaną „Ostre przedmioty”. I co?

Autorka postawiła sobie za cel psychikę człowieka i emocje. Zbrodnia stanowi raptem 5% w rozwoju akcji. Flynn odsłania przed nami osobowość, uczucia, a przede wszystkim konsekwencje – poczynań, wyborów, środowiska, w jakim znajdują się bohaterowie. Tak się dzieje w „Mrocznym zakątku” i w „Ostrych przedmiotach”. Drugi tytuł nie oczarował mnie aż tak mocno, bo był o wiele bardziej przewidywalny. Nie o zagadkowość jednak chodzi a o pytanie, czy człowiek pochodzący z rodziny skażonej przemocą i zaburzeniami psychicznymi ma jakąkolwiek szansę na to, by wieść spokojne życie.

 m25475

Ma czy nie ma? Płonne nadzieje. Główna bohaterka tylko w połowie zdaje sobie sprawę z tego, skąd właściwie pochodzi. Przetrwała, wyjechała, ale naznaczyła własne ciało. Otarła się o śmierć. Nienawidzi samej siebie z taką zawziętością, że można jej jedynie współczuć.

Wraca do rodzinnej miejscowości, by pisać reportaże do gazety o morderstwach małych dziewczynek, które miały miejsce całkiem niedawno. I jak to w takich miasteczkach bywa, wszyscy tu są jak obrzydliwe zombie, obciągnięte skórą zwyczajnych ludzi. Kłamstwo, nienawiść, agresja, wycieńczenie. To znajdziemy niemalże w każdym domu.

Nie ma litości dla nikogo. Szambo zaczyna wypływać, pogrążając zarówno bohaterkę, jak i mieszkańców. Prawda o mordercy to tak naprawdę… mała rzecz. Przecież i tak wszystko zostanie po staremu, prawda?  

Polecam Flynn. Zawsze.

sharpobjectsgillianflynn

 

Kerstin Gier, Trylogia czasu | Recenzja >

< Tarryn Fisher, Margo | Recenzja

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© Książki Zbójeckie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci