Menu

Książki Zbójeckie

O książkach, literaturze i czytaniu

Seria Niezgodna

avo_lusion

seria

Kiedyś zachwyciłam się „Igrzyskami śmierci”. Dzisiaj zachwycam się serią „Niezgodna”. Nie tylko dlatego, że fabuła wciąga w swój przedziwny, mroczny świat. Uznanie należy się autorce, tłumaczowi i redakcji. Językowo jest po prostu znakomicie!

Przyznaję, ostatnio mam na tym punkcie lekkiego bzika. Narracja musi być doskonała. Bohaterowie muszą być pełni emocji. Wszystko musi mieć sens. Veronica Roth spełnia te oczekiwania. U niej nic nie „musi”, to po prostu jest.

Porównałam obydwie serie (książki Suzanne Collins i Veronici Roth), bo mają wiele wspólnego. Brutalny świat, gorzkie dorastanie, a w końcu wojna. Nastoletnia Beatrice, podobnie jak Katniss, od samego początku ma pod górkę. W jej świecie społeczeństwo dzieli się na cztery kasty, a każda jest osobnym, zamkniętym społeczeństwem. Wiadomo: wcześniej czy później gruba skorupa pozorów i chorych układów musi zacząć pękać.

Fabuła kręci się wokół wyboru bohaterki (dziewczyna przechodzi do innej społeczności), a także szkoły, która jest jedną wielką akademią nienawiści, choć nazywa się to kuźnią charakteru (produkuje ludzi nieustraszonych). Przetrwać tam to wielki wyczyn… Można stracić życie. Z resztą, życie mało tam znaczy.

niezgodna_seria

A Beatrice? Co za dziewucha! Roth wyposażyła ją we wszelkie atrybuty nastolatki. Zmienna, egzaltowana, niedoświadczona. Młoda-gniewna. Jej związek z Tobiasem, cudowna, szczera miłość, jak dla mnie nie ma sensu. Brak tam zaufania. Łączy ich jedynie adrenalina, rozpacz, świadomość tego, że to się nie może udać. Właśnie tak kochają wszystkie romantyczne dusze!

niezgodna_roth

Akcja toczy się wartko, choć nie zmienia to faktu, że wszystko jest bardzo dopracowane. Wielki plus dla Roth za to, że nikt nie jest płaski, a mało kto – jednoznaczny. W świecie zdominowanym przez tajemnice i układy, nikomu nie wolno ufać, choć oczywiście przyjaźń ma wielką wartość.

Właśnie dlatego zdenerwowałam się, oglądając ekranizację. Żałość mnie ogarnęła na widok spłaszczonych osobowości, spłycenia fabuły, zupełnego zatajenia prawdy. W książce leje się krew, na ekranie – wszyscy są grzeczni. Dlaczego? Bo młodzież nie zrozumie, na czym polega przerażająca machina agresji?

Bzdura. Młodzież powinna czytać o tym, jak rodzi się wojna i nienawiść. Być może wciągające książki pomogą uchronić ludzi przed podobnymi historiami.

 
Kuczok, Czarna i kunszt słowa >

< Fragment mojej najnowszej powieści czeka!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze (3)

 • Gość: [Zugang] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Kocham, kocham, kocham!!!! Czytałam tą trylogię chyba z pięćset razy!!!

  PS. Do tej trylogii jest jeszcze dodatkowy tom pt. "Cztery" i jest pisany z perspektywy Cztery.

 • avo_lusion

  No właśnie ta książka jeszcze na mnie czeka :)))

 • ruczek_sb

  Uwielbiam całą serię! Czytałam ją już kilkukrotnie i teraz ponownie mam na nią ochotę. ;)
  A o filmach lepiej nie wspominajmy! O ile pierwszy był jeszcze w miarę ok, to reszta dla mnie nie istnieje! To, co zrobili z tą historią nie powinno ujrzeć światła dziennego, a już w ogóle docierać do mas w kinie. Dla zasady obejrzałam nawet "Wierną" (choć po zwiastunie nie miałam żadnych nadziei) i żałuję, że nie mogę tego "odwidzieć". :( Nawet siostra, które JESZCZE książek nie czytała, ubolewała na tym, jak to wszystko potoczyło się w filmach. Podsunę jej całą serię, jak tylko będzie miała z głowy sesję, żeby mogła zmyć ten niesmak. ;)

© Książki Zbójeckie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci