Menu

Książki Zbójeckie

O książkach, literaturze i czytaniu

Blog Forum Gdańsk - czyli blogosfera jak narkotyk...

avo_lusion

Potęga internetu chyba jeszcze nigdy nie objawiła się dla mnie z taką mocą, jak w dniu dzisiejszym. Jak niezwykły jest nasz świat, że siedząc w domowym zaciszu, pijąc kawkę i gotując obiad mogę równocześnie uczestniczyć na żywo w największej konferencji blogowej w kraju – Blog Forum Gdańsk.

Emocje są wielkie. Dyskusja, nowe wiadomości, masa porad i opinii, które każdemu blogerowi są bliskie. Nie ma nawet chwili wytchnienia!

Wrażenie mogą zrobić wszystkie wykłady po kolei. Najpierw dawka światowego bloggingu, a więc pan z Googla, który uświadomił nam, co właściwie dzieje się na świecie z Internetem i jak bardzo politykom zależy na kontrolowaniu go… Nikt z nas nie jest tak naprawdę wolny – inwigilacja istnieje, a sama obecność w Internecie sprawia, że możemy zostać namierzeni i sprawdzeni. To wciąż jest szok, choć powinniśmy się do tego już dawno przyzwyczaić.

Matylda Kozakiewicz (Język i styl blogowania: jak pisać angażująco?) zapoznała nas z tematem, który nurtuje nas wszystkich – a więc jak pisać, co zrobić, aby tym pisaniem zainteresować innych. Podano kilka wskazówek. I aż się uśmiechnęłam, kiedy jedna z rad dotyczyła tego, aby się nie tłumaczyć z własnego zdania i z tego, co robimy. Na ilu blogach widziałam elaborat pod tytułem: ja was przepraszam, nie jestem profesjonalną recenzentką, ja tylko piszę tak dla siebie, ale mogę popełniać błędy, bla bla bla – taka postawa wzbudza często wręcz odwrotne reakcje, bo hejterzy uwielbiają uderzać właśnie w tych, którzy z góry się bronią i pokornie proszą o brak krytyki. Bzdura. Wykładowcy podkreślali: Bloger to marka i powinien być tego świadomy. Powinien nie bać się wyrażać własnych myśli, a może nawet powinien prowokować. I na pewno powinien być sobą:

Bardzo ciekawy wykład zaprezentował Maciej Budzich (Sekrety pozyskiwania i współpracy z reklamodawcami) odnośnie blogerów i reklamodawców. Można to przetłumaczyć na nasz język: bloger – wydawnictwo. A była mowa o pisaniu w zamian za produkt, jakim może być przecież książka. Zasada pierwsza dotyczyła informowania czytelnika o tym, że taki produkt otrzymaliśmy za darmo. Większość z nas to robi, ale jak się okazuje – duży problem mają z tym na przykład blogi modowe. Budzich mówił o wyrabianiu marki blogera, organizowaniu ciekawych akcji reklamowych, a przede wszystkim – o szanowaniu się. Nie każdą propozycję warto przyjmować… A przecież i do nas, blogerów książkowych, ten problem kiedyś zawita.

Była mowa o hejterach. Wolność od nich to tylko kwestia czasu, pojawią się kiedyś u każdego. Wzbudzają popłoch, panikę, czasem są powodem zamknięcia bloga… Była mowa o utrzymywaniu się z blogowania, o współpracy z mediami i promowaniu siebie, o nawiązywaniu współpracy długofalowej…


Nieprzebrane morze ciekawych, wartościowych, potrzebnych wskazówek od ludzi, którzy w świecie blogosfery tkwią od wielu lat, przecierając szlaki dla nas. Zainteresowani? To dopiero pierwsze godziny tej konferencji, wciąż możecie obserwować wszystko na żywo. Polecam. Zapraszam. Warto!

Titania Hardie, Różany labirynt >

< Afryka czarno-biała: Bambo (1)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze (21)

 • Gość: [Bebe] *.adsl.alicedsl.de

  Też oglądam. I skaczę z sali do sali ;) Szkoda, że przegapiłam " Język i styl blogowania: jak pisać angażująco?". Teraz przerwa na lunch! :D

 • avo_lusion

  Bebe - ja sama nie wiem, co oglądać - wszystko jest super:)

 • krainaczytania

  A mnie te emocje zupełnie się nie udzielają i nie podniecam się tą konferencją. Prowadzę swojego bloga według własnych upodobań i nie czerpię rad z tego typu spotkań. Znacznie bardziej wolę ten czas poświęcić na lekturę albo spędzić go z bliską osobą, bo w tygodniu jakoś mniej czasu jest na to. Wychodzę z założenia, że życie to nie Internet ani tym bardziej blog :-) Tak więc miłego oglądania :-)

 • avo_lusion

  Aga - każdy ma swój sposób na odbieranie pewnych spraw:) Ja lubię konferencje, gdzie mądrzy ludzie dzielą się swoim doświadczeniem:)

 • Gość: [Bebe] *.adsl.alicedsl.de

  Święto bloga, lubię to. Lubie słuchać co na temat blogowania mówią, myślą i czują inni blogerzy. Zwłaszcza ci z innych "branż". Świat w pigułce, a poza tym z doświadczeń innych można się wiele nauczyć.

  Avo, mamy przewagę, ze nie musimy fizycznie biegać z sali do sali. Wystarczy jeden klik! ;)

 • krainaczytania

  Zgadzam się, ale pamiętaj, że człowiekiem się jest, a blogerem się bywa. Dlatego wolę postawić na życie realne niż na wirtualne. Nie przeczę, że tam są mądrzy ludzie. Tylko z doświadczenia wiem, że "mądry" nie zawsze znaczy Mądry. W tym wszystkim kibicuję jedynie naszej Felicji :-)

 • cyrysia

  Szkoda, że zbyt wolno chodzi mi internet bym mogła oglądać relacje z konferencji, więc pozostaje mi życzyć ci miłego oglądania.

 • Gość: [Jarek] *.dynamic.chello.pl

  I można żyć z blogowania? Bo choćbym dwoił się i troił, na fajki nawet nie zarobię :/

 • ksiazkowka

  No proszę, same ciekawostki! :)

 • Gość: [Bebe] *.adsl.alicedsl.de

  Dla tych, którzy nie mogą oglądać teraz: Na youtubie będą niebawem dostępne wszystkie prezentacje z Blog Forum: www.youtube.com/BlogForumGdansk

 • fidrygauka

  Avo, widzę, że naprawdę cię wciągnęło - relacja niemalże na bieżąco :)
  Nie jest to konferencja głównie o 'blogach' z duszą :))
  Jednak mnie fascynuje blogosfera i z tego punktu widzenia świetnie się ogląda, poza tym naprawdę wiele ciekawych wniosków i spostrzeżeń.
  Też przegapiłam panel o języku, ale nadrobię na Youtubie :))
  Muszę przyznać, że poziom jest dużo, dużo bardziej profesjonalny niż rok temu (nie tylko napuszone gadki o 'ego blogera' i innych dyrdymałach) - naprawdę wciągające!

 • Gość: [Nika] *.smgr.pl

  Oglądam na bieżąco. ;) Na początku byłam nastawiona dość sceptycznie, ale jak posłuchałam chwilę, o czym tam mówią, to nie mogłam się oderwać.;)

 • avo_lusion

  Bebe - dokładnie!!! Jestem zachwycona możliwością bycia online, wszystko jest super profesjonalne:)

  Aga - masz rację. Z tym, że mnie oglądanie konferencji online nie czyni jeszcze człowiekiem wirtualnym:) Chociaż każdy z nas już nim po trochu jest:):)

  Cyrysiu - może potem na youtube to nadrobisz?

  Bebe - super, bo jednak nie wszystko mogłam zobaczyć:)

  fidrygauka - o tak, jest profesjonalnie, rady i wnioski są konkretne. Bardzo mi się to podoba i cieszę się, że coś takiego w Polsce ma miejsce:)

  Nika - miło posłuchać czegoś mądrego na temat naszej strefy:)

 • Gość: [Monika Loryńska] 91.224.193.*

  Świetna sprawa, że można było oglądać online. Ogólnie pierwszy dzień oceniam pozytywnie, choć parę prezentacji mnie rozczarowało. Ale zobaczymy co jutrzejszy dzień pokaże. W każdym razie myślę, że organizatorzy zrobili kawał dobrej roboty - na jednej imprezie było wszystko: porady dla początkujących, sposoby promocji i nowinki technologiczne dla tych, co już mają bloga i możliwość posłuchania doświadczeń największych polskich blogerów.

 • avo_lusion

  Pani Moniko, na pewno niektóre wykłady były słabsze, ale z drugiej strony każdego interesuje coś innego... Ja cieszę się, że taka inicjatywa powstała - zrobiona z takim rozmachem, zaangażowaniem i profesjonalizmem. O to chodzi!!

 • krainaczytania

  Danusiu,
  Mnie nie chodzi o samą konferencję. Mam tutaj na myśli tak ogólnie Internet. Choć mój blog jest dla mnie ważny, to jednak nie chcę popaść w uzależnienie. A wydaje mi się, że takie zbytnie angażowanie się w sprawy wirtualne/blogowe może powoli zmierzać do tego, że w pewnym momencie bloger przestanie żyć normalnym życiem, a jedynie tym wirtualnym. Myślę, że nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo tego typu spotkania wciągają nas w tę wirtualną rzeczywistość. To nic, że konferencja jest w realu i spotykamy tam żywych ludzi. Ale popatrzmy czego ona dotyczy. Otóż, dotyczy świata wirtualnego. Oczywiście, szanuję wszystkie osoby, które biorą w niej udział, czy wirtualnie w niej uczestniczą, jednak jeśli mam do wyboru oglądać konferencję albo spędzić czas ze znajomymi w realu, to zdecydowanie wybieram to drugie. Po prostu boję się stracenia kontroli nad swoim dystansem do blogowania. Nie chcę podporządkować temu swojego życia i tyle. Poza tym, wiem, że blogować wiecznie nie będę ;-)

 • avo_lusion

  Aga - doskonale rozumiem twój punkt widzenia i w pełni go popieram. Każdy sam sobie najlepiej dozuje internet. Ja uważam, że jak na razie mam w miarę zdrowe podejście, choć oczywiście internet daje mi pracę i jest moją pracą, a więc częścią mojego życia. Mam dni, kiedy przychodząc do domu z pracy nie zaglądam już do netu. A są dni, kiedy mam na to ochotę:) Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, czy będzie wiecznie blogował, ale ja nie myślę o tym dzisiaj - będzie co ma być i tego się trzymam! :):)

 • Gość: [zorka] *.adsl.inetia.pl

  Byłam na miejscu. Fantastyczna przygoda. Nie - życie. Przygoda. :)

  Mam nadzieję, Danusiu, że za rok się tam zobaczymy!

 • avo_lusion

  Zorka - dobrze wiem, że byłaś, ponieważ twój charakterystyczny głos poznałabym wszędzie i słyszałam twoje dyskusje:) Całość bardzo mi się podobała. Cieszę się, że blogerzy od czasu do czasu mają okazję pogadać w większym gronie.

 • felicja79

  Świetna relacja! Swoim entuzjazmem zaraziłaś na pewno dużo osób :-).

 • avo_lusion

  Mam nadzieję, hehe:)

© Książki Zbójeckie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci