Menu

Książki Zbójeckie

O książkach, literaturze i czytaniu

Niedziela z klasyką - Opowieść wigiljna Charlesa Dickensa

avo_lusion

 

 

Kiedy w naszych sercach radość, a w brzuchach dobroci świątecznego śniadania, nie wypada mówić o niczym innych jak o wspaniałym przesłaniu Bożego Narodzenia. I tak oto w ten świąteczny dzień, niechaj zabłyśnie pamięć o najsłynniejszej gwiazdkowej opowieści, znanej, kochanej i wciąż… bardzo aktualnej.

Jaka siła tkwi w Opowieści wigilijnej Dickensa, że jest wciąż na nowo ekranizowana, wydawana, czytana? Przecież jej oddźwięk jest tak zaskakująco prosty – zmień siebie, niechaj święta będą w Twoim sercu przez cały rok! Cóż, spójrzmy prawdzie w oczy – każdy z nas bywa czasem Scrooge’m. Czegoś innym odmawiamy, coś chcemy zataić, coś nas drażni… Czasem porywa nas chciwość, ale nadchodzi ten czas, kiedy to wszystko się wypala i pozostaje dobro.

Scrooge to nasze sumienie, sumienie wielu pokoleń czytelników. Nie chcemy być do niego podobni, choć wiadomo, że niejeden taki chodzi po ziemi. Jednak patrzenie, jak gwiazdka zmienia człowieka, jak daje szczęście i zbawienie, przynosi poczucie ulgi i spełnienia.

Scrooge stoi na straży naszej przyzwoitości. Nie chcemy być skąpi, nie chcemy zatracić siebie, nie chcemy… a przecież tak łatwo wpaść w te sidła.

Do tego trzy duchy – nie bajkowe, niezbyt przyjazne, ale pokazujące prawdę. Któż by nie chciał zobaczyć przeszłości, spojrzeć na samego siebie, ocenić…  I któż by nie chciał otrzymać tak wspaniałej, wyjątkowej szansy na drugie życie?! Nie warto jej marnować…:

– Wierzę! – westchnął Scrooge. – Muszę wierzyć. Powiedz mi jednak, dlaczego duchy włóczą się po świecie? Dlaczego przychodzisz mnie męczyć?
– Obowiązkiem każdego człowieka jest – odparło widmo –aby jego dusza zjednoczyła się z duszą jego bliźnich i pozostawała w braterskiej z nimi łączności przez cały czas wędrówki ziemskiej. Ten, który obowiązku tego zaniedbał za życia, musi go wypełnić po śmierci. Duch jego po śmierci musi wędrować po świecie – och, biada mi! – i patrzeć biernie na to wszystko, czego nie może już używać, a co mógł czynić za życia ku swej radości i szczęściu!

Opowieść wigilijna ma w sobie piękno i prostotę świąt. Daje nadzieję, której tak pragniemy, jest też uchwyceniem radości, którą dobrze znamy – radości świąt. Każdego więc roku podążajmy za Scroogem w jego dziwnej wędrówce, która kończy się szczęśliwie, najlepiej jak można sobie wymarzyć…  A słowa tej historii, niechaj będą błogosławieństwem i życzeniem na cały przyszły rok:

Zmienił się zupełnie. Odtąd był dobrym przyjacielem i chlebodawcą, słowem – takim człowiekiem jakimi bywali ludzie za dobrych, starych czasów, w dobrym, starym kraju.
Niektórzy szydzili z tej zmiany, lecz on nie zwracał na to uwagi. Miał tyle rozumu, że wiedział, iż to, co na świecie dobre zawsze jest przedmiotem szyderstwa ze strony niektórych ludzi. Ich należy uważać za ślepych. Scrooge sądził też, że lepiej, aby kalectwo ujawniało się w postaci zmarszczek dokoła oczu, wywołanych ciągłym uśmiechaniem się do bliźnich, niż w innej mniej przyjemnej postaci. Jego dusza pełna była pogody i radości – i to mu wystarczało do szczęścia. Z duchami więcej spotkań nie miał, natomiast pozawiązywał przyjaźnie z ludźmi i podtrzymywał je, a całe jego życie toczyło się wśród dobrych uczynków. Jakoż mówiono później, że nikt tak przykładnie nie obchodzi świąt Bożego Narodzenia, jak on.

Życzę Wam z całej duszy, żeby tak o Was mówiono, drodzy Czytelnicy, a także o mnie i o wszystkich, a wtedy – jak pięknie powiedział maleńki Tim – Bóg będzie błogosławił wszystkim i każdemu z osobna.Wesołych Świąt i pokój ludziom dobrej woli... >

< Teresa Anna Aleksandrowicz, Cudowne życie Staśka i innych aniołów

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze (20)

 • cyrysia

  Wstyd się przyznać, ale nie pamiętam zbyt dobrze ,,Opowieści wigilijnych'', choć niejednokrotne o nich słyszałam. Muszę więc chyba się zrehabilitować i nadrobić te zaległości szczególnie teraz w świątecznym okresie.
  Pozdrawiam.

 • signe2

  ach, Scrooge!!! Ebenezer (?) Scrooge, zdecydowanie powinien przybywać na każdą wigilię:)

 • ksiazkowka

  I ja "Opowieści..." nie pamiętam zbyt dobrze, ale w tym roku już nie zdążę sobie przypomnieć. :) Za rok. :)

 • avo_lusion

  Dziewczyny, ale zapewne widziałyście 100 000 ekranizacji :)

 • zorija

  Kocham tę książkę!

 • avo_lusion

  To jest nas dwie ;)

 • Gość: [Giffin] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie doceniałam jej w gimnazjum, gdy czytałam "Opowieść wigilijną" jako lekturę, ale ostatnio postanowiłam dać jej drugą szansę i wtedy przypadła mi do gustu ;) Oczywiście też widziałam milion pięćset ekranizacji, ostatnio oglądałam nawet "Duchy moich byłych" - to niesamowite, że niektórzy potrafią nawet klasykę przerobić w komedię romantyczną... :) Swoją drogą strasznie chciałabym poznać inne książki tego autora, kilka z nich jest na mojej liście priorytetowej na rok 2012 :)

 • avo_lusion

  Fakt, ta pozostała twórczość Dickensa jest raczej w cieniu, a szkoda... Cieszę się, że chcesz to zmienić!

 • szamanka30

  "Opowieść wigilijna" to jedna z niewielu książek, które dają nadzieję, potrafi przekonać,że ludzie mogą się zmienić.Może czasem należy nimi wstrząsnąć- te duchy! Jednak daje efekt pożądany i satysfakcjonujący czytelnika. Ogladałam też kilka ekranizacji, najbardziej mi się podobała z Finney`em(chyba nie mylę nazwiska?).

 • avo_lusion

  Hmm, a ja lubię tę ostatnią, Disneya, nieźle zrobiona, z klimatem :)

 • felicja79

  To niezwykła opowieść :-). Pamiętam, że czyta się ją dość ciężko, ale warto. A na ostatnią ekranizację zabrałam moją klasę do kina. Byli wtedy w czwartej, jeszcze "maluchy" :-). Bali się w niektórych momentach bardzo, ale wyszli z kina pod wrażeniem. Gdybym wiedziała, że w pewnych chwilach to raczej horror, to bym ich nie zabrała. Zdecydowanie dla starszych dzieci. Mi się podobało. I ten śnieg i efekty 3D, lot na miastem. A pamiętam jeszcze, że byliśmy w kinie w listopadzie, i to po tym filmie poczułam atmosferę Świąt :-).

 • avo_lusion

  Zgadzam się! Język Dickensa nie jest wcale łatwy. Ale warto:) A ekranizacja disneya - pierwsza klasa no i lubię Jima Carey'a;))

 • Gość: [pesymistka13] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Jedna z moich ulubionych lektur. Powinno być więcej takich :) chociaż krótka ale ma "wielkie" przesłanie.

 • avo_lusion

  Wielkie i ponadczasowe ;)

 • Gość: [Z książką w wannie] *.ists.pl

  Byłam pewna, że to będzie ta książka w tym tygodniu :) Uwielbiam Opowieść wigilijną :)

 • avo_lusion

  Dokładnie, co innego mogłoby być w święta niedzielą z klasyką?

 • krainaczytania

  A jednak jest moja ukochana "Opowieść Wigilijna" :-) To jest jedyna książka o tematyce bożonarodzeniowej, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przeczytałam ją zarówno w oryginale, jak i w wersji tłumaczonej. Dla mnie jest to po prostu fenomen literacki :-)

 • avo_lusion

  Zgadzam się w zupełności:) Tej książki nie da się przecenić! Esencja świąt ;)

 • nutta

  Wersja 3D bardzo mi się podobała. Ach, ten Scrooge, jakże prawdziwy.

 • avo_lusion

  Ja mam na DVD i sobie czasem oglądam ;))

© Książki Zbójeckie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci